Avignon s půvabem historických pokladů

08.08.2022

"Co je největší ztrátou času? Počítat hodiny", prohlásil François Rabelais, francouzský renesanční spisovatel. Pravdou je, že jenom málokoho napadne počítat v Avignonu hodiny. V magické atmosféře půvabných ulic a uliček, lemovaných středověkými domy a renesančními sídly, totiž člověk na čas úplně zapomene....

Pont St.Benezet©EmpreinteDailleurs
Pont St.Benezet©EmpreinteDailleurs

Hlavní město departementu Vaucluse ležící na levém břehu řeky Rhôny je doslova pokladnicí umění a kultury, magnetem pro milovníky divadla, kina, muzeí - však také historické centrum Avignonu (papežský palác, Avignonský most, biskupský dvůr, katedrála a hradby) bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Po celý rok míří do Avignonu statisíce návštěvníků z celého světa a pokud náhodou plánujete být mezi nimi, možná vám přijde vhod malá inspirace...

Palais des papes©EmpreintesDailleurs
Palais des papes©EmpreintesDailleurs
PalaisDesPapesExterieur©EmpreintesDailleurs
PalaisDesPapesExterieur©EmpreintesDailleurs

Palais des papes, Papežský palác

S trochou nadsázky by se dalo město Avignon přirovnat k obrovskému jevišti, na kterém se nepřetržitě odehrávají podivuhodné historické příběhy - můžete se ocitnout ve 14. století, kdy papežové přemístili své sídlo z Říma do Avignonu a papež Benedikt XII. nechal v roce 1335 stavět Papežský palác. V budování velkolepého stavitelského díla o sedm let poté pokračoval papež Klement VI., milovník výtvarného umění a estét, který na papežský dvůr mimo jiné uvedl italskou malířskou školu zvanou avignonskou (École d'Avignon). Dnes je palác se svými freskami, kaplí a komnatami největší gotickou stavbou v Evropě (celková plocha paláce je 15 tisíc m²). Když do Avignonu zavítáte v červenci, máte šanci zúčastnit se velkolepé události: nádvoří paláce (Cour d'honneur du Palais des Papes) hostí jednu z nejvýznamnějších mezinárodních divadelních událostí Festival d'Avignon. Představení pod širým nebem si tady může vychutnávat 2000 diváků...

RocherDesDoms-descente-touriste©EmpreinteDAilleurs
RocherDesDoms-descente-touriste©EmpreinteDAilleurs
Notre Dames des Doms-Palais Des Papes©EmpreintesDailleurs
Notre Dames des Doms-Palais Des Papes©EmpreintesDailleurs

Románská katedrála Notre-Dame-des-Doms ze 12. století byla v průběhu času několikrát přestavována, ve 14. století přibyly postranní kaple a v 17. století byl upraven presbytář. V 19. století byla na vrchol zvonice umístěna pozlacená socha Panny Marie (vysoká 6 metrů a vážící 4 500 kilogramů), která žehná a chrání město. Katedrála je jedním z mistrovských děl provensálského románského umění. Hned za katedrálou se nachází Park Rocher des Doms, odkud se můžete kochat výhledem do údolí Rhôny a na nejvyšší provensálskou horu Mont Ventoux (1909 m n. m.). Posezení v sousedství hradeb, které obepínají město (pětikilometrové hradby ze 14. stol. mají 39 věží a osm bran) , patří k zážitkům, na které se zkrátka nezapomíná. 

Pont-depuis-Barthelasse-farniente©EmpreintesDailleurs
Pont-depuis-Barthelasse-farniente©EmpreintesDailleurs

Na (i pod) Avignonským mostem

Projít se (nebo dokonce zatančit si?) po slavném avignonském mostě je takovou milou samozřejmostí pro každého návštěvníka Avignonu. Most Saint- Bénézet postavený kolem roku 1180 byl původně dřevěný a podle legendy se o jeho vznik zasloužil místní pasáček. Most ale nevydržel válečné obléhání a tak byl v roce 1355 nahrazen dílem kamenným. Původní délka kamenného mostu byla 920 metrů, měl 22 oblouků a spojoval město s Villeneuve-les-Avignon. Bohužel ani ten neodolal katastrofám, ničivým povodním na Rhôně. Dnes tedy můžeme obdivovat "jenom" zbylé čtyři oblouky a na jednom z pilířů goticko-románskou kapli Chapelle Saint-Nicolas. Na úpatí mostu je molo pro trajekt, který vás zaveze na ostrov Barthelasse, odkud je pohled na celou tu historickou krásu doslova omamný. A jak to bylo se slavnou písní "Sur le pont d'Avignon" (Na Avignonském mostě)? Její stopy vedou až do 16. století, kdy Pierre Certon, skladatel hudby pro královu kapli složil mši "Sus le Pont d'Avignon". Melodie byla od té dnešní hodně vzdálená, podobnější už byla v operetě Adolpha Adama vytvořené pro Opéra comique v Paříži s názvem "l'Auberge Pleine". To bylo v roce 1853, ale pravý úspěch přišel  až o třináct let později s operetou nazvanou "Sur le Pont d'Avignon". 

Pont-depuis-Oulle-touristes©EmpreinteDAilleurs
Pont-depuis-Oulle-touristes©EmpreinteDAilleurs
Place Pie©empreintedailleurs
Place Pie©empreintedailleurs

Z Place du Palais des Papes, z té velkolepé promenády o rozměrech 240 x 48 metrů, které dominují impozantní zdi Papežského paláce, můžete zamířit třeba do rue Peyrollerie. Ve středověku se v ulici provozovalo kotlářské umění - však také název pochází z provensálského slova "peyrou", což znamená kotel. A pokud s oblibou vyhledáváte prostředí, kde to zkrátka žije, určitě se vydáte na náměstí Place de l'Horloge - je to báječné místo pro setkávání, posezení s přáteli v některé z nesčetných kavárniček a restaurací. Nachází se tady Hôtel de Ville, radnice postavená v polovině 19. století. Součástí radnice je gotická hodinová věž ze století čtrnáctého, jejíž chloubou je Jacquemart.

 Jedním z nejpůvabnějších historických míst (a také nejmódnějších) v Avignonu je Rue des Teinturiers. Dlážděná středověká ulice z dob, kdy textilní řemesla byla v plném rozkvětu. Dnes oplývá vinárničkami, restauracemi, galeriemi a nabízí příjemné posezení pod platany. Ulice je také magnetem pro umělce, v červenci se stává centrem avignonského Off Festivalu, kdy se doslova každý metr mění v improvizované divadlo.

Place de l'Horloge©EmpreinteDAilleurs
Place de l'Horloge©EmpreinteDAilleurs
Rue Peyrollerie©empreintedailleurs
Rue Peyrollerie©empreintedailleurs
Rue Teinturiers©EmpreinteDAilleurs
Rue Teinturiers©EmpreinteDAilleurs

V Avignonu se narodila nebo žila celá řada osobností - například zpěvačka Mireille Mathieu. Avignon si oblíbil Francesco Petrarca, italský spisovatel a básník, který se v kostele Sainte-Claire poprvé setkal se svou životní platonickou láskou, Laurou de Noves. To už jsme se ale zase ocitli ve století 14., přesněji v roce 1327... Pokud byste ono památné místo dnes v Avignonu hledali, potom se vydejte do rue du Roi René - událost, která vstoupila do dějin literatury, připomíná pamětní deska.

"To, co se líbí světu, je jen rychlý sen."  ("Ce qui plaît au monde n'est qu'un songe rapide".)

Francesco Petrarca, Zpěvník (Canzoniere)

Barthelasse©FMariotti
Barthelasse©FMariotti

Připravila: Stanislava Bezděčková

Foto zdroj: Avignon-Tourisme