Azurové pobřeží a jeho vůně - Grasse
Když se tak člověk toulá tím barevným a voňavým krajem, vybaví se mu nejedno provensálské přísloví. Třeba taková milá gurmánská moudrost, která praví, že "den bez vína je jako den bez slunce" (une journée sans vin est une journée sans soleil).
Vínu a gastronomickým kouzlům se budeme samozřejmě také věnovat, ale tentokrát je tady několik cestovatelských tipů v souvislosti s vůněmi růží, jasmínu, irisu... Kdo plánuje cestu na Azurové pobřeží, neměl by totiž určitě vynechat návštěvu hlavního města parfémů, Grasse.
Voňavé je tady všechno - nejenom květinový trh na Place aux Aires, ale také historie v podání Mezinárodního muzea parfémů, kde se na ploše o rozloze 3 500 m² dozvíte všelicos o původu parfémů, zajímavosti z jejich výroby a také o tom, co všechno je s voňavkami spojené. Silným návštěvnickým magnetem jsou nepochybně výrobní závody a samozřejmě i studia, kde si můžete "složit" svůj vlastní parfém. A kdo ví, možná vás tady (při velké dávce štěstí) do tajů vůní zasvětí věhlasný parfumér Lucien Ferrero...
Jisté je, že po návštěvě Grasse budou pojmy jako Fragonard, Molinard nebo Galimard už důvěrně známé. Neznám člověka, který by si v Grasse nepořídil suvenýr v podobě parfému.
Molinard ale najdete i v Nice (rue Saint-François-de-Paule), za vůněmi a proslulou značkou Fragonard se můžete (kromě Grasse) také vypravit do půvabného městečka Èze nebo do vesnice Gourdon, která patří do sdružení "Nejkrásnější vesnice Francie" ("Les Plus Beaux Villages de France"). A když se budete v Cannes toulat proslulou Rue d'Antibes, určitě nepřehlédnete boutique s nabídkou parfémů značky Fragonard.
A ještě jedna voňavá zajímavost: Výrobce parfémů Galimard v Grasse uvedl
v roce 2015 na trh parfém s názvem "Napoleon 1815". S nabídkou přišel u příležitosti 200.
výročí návratu císaře Napoleona z ostrova Elba. Mimochodem - vydat se po tzv.
Napoleonově cestě (Route Napoléon), z Golfe-Juan do Grenoblu, stojí určitě za
to...