Cannet, magické místo pro umělce

26.08.2020

Mezi prvními zastávkami na Napoleonově cestě (la Route Napoléon), jenom tři kilometry od pláží a přístavů Cannes, se nachází městečko Le Cannet. Z jeho výšin se otevírá úchvatný výhled na moře - od Lérinských ostrovů (îles de Lérins) až po masiv Estérel. Panorama, které městu přineslo úspěch a proslulost...

V 19. století byl Cannet v turistických průvodcích součástí tras nabízených zimním návštěvníkům, kteří si v praktické příručce Conty například mohli přečíst: "Z náměstí Bellevue je neuvěřitelné panorama. Kamkoliv pohlédnete, jste okouzleni. Příroda tam štědře rozdala, aby svou nádherou potěšila vaše oči." A byla to především francouzská a zahraniční aristokracie, která opouštěla své zámky, aby ve zdejších končinách strávila zimu... 

Dnes tady můžete po celý rok obdivovat přírodu, architekturu ve stylu Belle Époque a art deco, toulat se uličkami, objevovat díla umělců a řemeslníků ze Saint-Sauveur, posedět si v restaurantech a bistrech pod širým nebem. Což je samozřejmě skvělá příležitost pro gurmány, kteří si mohou vychutnat tradiční speciality, jako jsou "anchoïade", tapenáda, cibulový koláč "pissaladière niçoise", cizrnová placka socca, koláč s provensálskými jablky a levandulovým medem"tarte aux pommes provençale avec son miel de lavande" a další a další delikatesy.

Chapelle du St.-Sauveur
Chapelle du St.-Sauveur

Tak jako každé město, městečko a vesnice na Azurovém pobřeží má i Cannet "své" umělce a milovníci umění si přijdou na své. Známá je například kaple Chapelle du St.-Sauveur , kterou zdobí fresky expresionistického umělce Théa Tobiasseho, pořídit si fotku před zdí domu s freskou Le mur de Amoureux (Zeď zamilovaných) je téměř povinnost - no řekněte, kdo z návštěvníků není zamilovaný? Autorem původního díla je Raymond Peynet, který chtěl novomanželům nabídnout na svatební cestě poetickou scénu. Populární fresku vytvořil v roce 1990 umělec ze Saint-Laurent-du Var, Guy Ceppa.

Le mur des Amoureux de Peynet
Le mur des Amoureux de Peynet

Cannet je místo, které si zamiloval malíř a grafik Pierre Bonnard, pro něhož barevná krása krajiny a světlo jihu byly nevyčerpatelným zdrojem inspirace. V Cannet vytvořil více než tři sta děl, podle odborníků těch nejkrásnějších. Některé jsou intimní, inspirované jeho soukromým vesmírem (interiér jeho domu, zahrada), ale také městem a obecněji jihem. Okolní krajina má na Bonnarda stejný účinek jako Sainte-Victoire pro Cézanna nebo Giverny pro Moneta. Pierre Bonnard pobýval v Cannet od roku 1922 do roku 1947. 

Pierre Bonnard, L'Amandier
Pierre Bonnard, L'Amandier
Pierre Bonnard, Paysage du Midi
Pierre Bonnard, Paysage du Midi

"Na svých ranních procházkách se bavím tím, že definuji různé koncepce krajiny, krajinného prostoru, intimní krajiny, dekorativní krajiny atd. Každý den ale vidím různé věci, nebe, objekty, všechno se neustále mění, člověk se v tom může utopit. To vás ale nutí žít." (Úryvek z dopisu Pierra Bonnarda adresovaného Matissovi na konci února 1940)

Musée Bonnard
Musée Bonnard

Muzeum Bonnard, které vzniklo z iniciativy města Le Cannet, získalo v roce 2006 na základě svého vědeckého a kulturního projektu označení "Musée de France". Budova je jedním z posledních svědků architektury Belle Époque: Hôtel Saint-Vianney je ve stylu tak typickém pro stavby 20. století... V současné době v prostorách muzea probíhá až do 1. listopadu výstava "Bonnard, Le Cannet, une evidence".

I takhle se tady můžete s umělcem potkat.
I takhle se tady můžete s umělcem potkat.