Stéphane Brasca, tvůrce a vydavatel Carnet d'adresses précieux

23.10.2018

Jen těžko se dá odhadnout, kolik nových průvodců na cesty se denně ve světě objeví - míněno tím průvodců v podobě knižní nebo mobilní aplikace. Docela nedávno se ale v té záplavě cestovních poradců objevila velmi originální dílka: "Carnet d'adresses précieux", tedy vzácné adresáře, které vás stylově provedou po Nice a Cannes. A dokonce dvojjazyčně: francouzsky a anglicky. Autorem je Stéphane Brasca, novinář, zakladatel Vydavatelství de l'air, des livres, se kterým jsme si povídali nejen na téma cestování.

Praktická stránka průvodců by měla být samozřejmostí, s čím jsem se ale setkala v případě "Carnets" vlastně poprvé, to je jejich elegance a poetika, pod kterou je podepsán ilustrátor Loïc Alsina. Zdá se, že máte šťastnou ruku při výběru spolupracovníků - podle čeho si je vybíráte?

Děkuji vám za kompliment a také za to, že jste zaznamenala poetickou část adresáře, ilustrovaného talentovaným Loïc Alsinou. Před třemi lety jsem pro první vydání o Nice hledal místního umělce, který by do mého průvodce vnesl jistou poetiku, ale především současný styl. Nechtěl jsem rysy elegantní, ale klasické a bombastické Belle Epoque, jak tomu bývá v případě Azurového pobřeží. Oblasti, která sama o sobě při prezentaci prostřednictvím reklam nebo knih má tendenci k autokarikatuře. Přál jsem si v průvodci zaznamenat Nice dneška, proto jsem tedy potřeboval autora, který žije v dnešní Nice a nikoliv takového, jež sublimuje slavnou minulost města. Obecně platí, že se pro moje fotografické časopisy (de l'air už 18 let), knihy nebo revue realizované pro druhé, vždycky snažím najít lidi, kteří souzní s projektem. Někdy jsou to specialisté, někdy praktici. Někteří se mnou pracují už od začátku.

V případě Nice, Carnet d'adresses précieux jde už o druhé vydání, obohacené o 22 dosud neznámých míst. Carnet Cannes vyšel letos v srpnu. S jakým ohlasem se setkal?

Byl velmi dobře přijat, je to vůbec poprvé, co se takový průvodce objevil v Cannes. Je selektivní, což znamená, že nevypadá jako seznam, kam se může dát cokoliv. Nemluvě o tom, že je dvojjazyčný a to je hlavní.

Vaši průvodci zavedou návštěvníky města do výjimečných míst v oblasti gastronomie, kultury, "l'art de vivre", tedy umění života. Nice i Cannes jsem navštívila několikrát a pořád je co objevovat. Podle mého názoru by "Carnets" mohly mít hned několik dílů... Je těžké se do vašeho adresáře dostat, co je při výběru rozhodující?

Existuje spousta skvělých adres v tak velkém a stále se rozvíjejícím městě, jako je Nice. Tento fakt nemůžeme opomenout. Protože chci, aby adresář byl krásný, ale také uživatelsky vstřícný, je každé adrese věnovaná jedna nebo dvě stránky. Tím se tedy zužuje výběr. Vybíráme adresy, které se nám zdají nejvíce autentické a především kvalitativní. Připouštím, že je to velmi subjektivní, ale na této subjektivitě trvám. Vybrané adresy jsou ve skutečnosti partnery, protože na oplátku se v jejich místě také průvodce šíří. Ještě upřesním, že se průvodci prodávají v knihkupectvích v Nice, ale také v Paříži, FNAC a rovněž na našich internetových stránkách www.delair.fr

Jaká místa v Cannes a v Nice by podle vašeho názoru neměl návštěvník určitě, ale určitě opomenout?

Těch je mnoho, stejně jako v jiných turistických světových městech.

Je víc než jasné, že forma "Carnets d'adresses précieux" zájemce o cestování a objevování krás a atmosféry měst je očividně baví - máte v plánu podobným způsobem přiblížit další atraktivní města na Azurovém pobřeží?

Přemýšlíme o tom. Monako, Antibes, Saint-Jean-Cap-Ferrat jsou destinace, které by mohly být námětem pro průvodce. Dále Marseille nebo dokonce Paříž!

Léta jste putoval na trase Nice-Paříž-Nice... Co bylo tím hlavním důvodem, že jste se nakonec přestěhoval do Nice? Fakt, že jste se vrátil do rodného města nebo touha po jiném životním stylu než je ten, který nabízí Paříž?

Jste dobře informována! Skutečně jsem se do Nice vrátil před třemi lety, protože jsem tam nechtěl přijet žít už coby důchodce! Měl jsem chuť opustit Paříž ... před návratem do Nice jsem žil dva roky v Kambodži. V Paříži jsem ale velmi často z čistě rodinných a profesních důvodů. Vytvářím fotografický časopis, který je celostátní, de l'air. Nemůžu se tudíž obejít bez pobytů v Paříži, v hlavním světovém městě fotografie. Máme partnerské vztahy s muzei jako je Jeu de Paume, jsme na Paris Photo, v Paříži jsou také naši inzerenti atd.

Nice nebo Cannes mají pověst velmi drahých měst, téměř nedostupných pro ty, kteří nevlastní patřičné konto. V této souvislosti jsem si vzpomněla na jeden výrok brazilského spisovatele, dramatika scénáristy a také novináře Paula Coelha: "Cestování není nikdy otázkou peněz, nýbrž odvahy." Souhlasíte s ním?

Souhlasím, ale... Je nesporné, že Nice a Cannes jsou "drahá" města. Je to ovšem také luxus, který sem přivádí lidi, bohaté i méně bohaté, fascinované tímto způsobem dolce vita. Jachty, vily, luxusní butiky... Můžeme ale žít v Nice, což je skutečné velké město, aniž byste byla českou milionářkou! Pláž, moře, hory - to jsou zdarma dostupné radosti. Ztratit se ve městě, obdivovat jeho architekturu, cítit jeho vůně, oceňovat klima, světla, barvy nevyžaduje ani euro. To není o odvaze, ale o způsobu života, který můžeme uplatnit na dovolené i doma!

Připravila Stanislava Bezděčková

Foto a ilustrace: Editions de l'air, des livres